Списание „КуклАрт“
Брой 10/2016
Уважаеми читателю,
Това са 104 страници за любовта. Към кукления театър, разбира се…
Вече си забелязал, че този брой е юбилеен. При това имаме два юбилея. Един голям и един малък.
Големият юбилей е този на Столичния куклен театър. Първопроходецът сред професионалните ни куклени театри навърши 70 години. Винаги сме следили с особено внимание работата на този театър, защото като правило тя е задавала и задава нивото на театрално мислене въобще в българския куклен театър. Така че сърдечни пожелания за бъдещи успехи на колегите от СКТ!
Онова, което с Михаил Байков (с характерната ни скромност) определяме като малък юбилей, е настоящият десети брой на „КуклАрт“. Спестявам ти, скъпи читателю, разкази от жанра „започнахме в края на 2007 година в една малка задимена кухничка“, не защото не е истина, а защото кухничката продължава да е същата. Както и желанието ни да продължим, защото културата на един театър не може да се развива без памет и без критика…
Следва един преживян анекдот. През 2015 година попадам на екскурзия в Амстердам и там ни завеждат в едно знаменито място, където от край време шлифоват диаманти. След увлекателния разказ ни донасят да видим няколко едри диаманта, след това едни по-ситни и т.н. Диамантите не са ми слабост, но все пак се вслушвам във въпросите на групата. Те естествено са свързани с цената на видяното. Понеже в отговорите фигурират немислими суми, някой найсетне с присъхнало гърло пита: „А няма ли още по-малки, по-евтини?“. Отговорът беше: „Има. Но това вече не е при нас. Това е Сваровски…“
Защо разказвам тази и смешна, но и поучителна история, в която гордостта от майсторлъка, качеството и световното реноме, елегантно се преплита с донякъде високомерното отношение към неистинското, към заместителя, към сурогата? Защото ми се иска да ви уверя, че винаги сме се стремили да различаваме едното от другото, и поне тук, на територията на съсловното ни издание, да мерим нещата с Хамбургска мяра (за която писахме още в първия брой).
Към това ни задължава и вечно неспокойното и самовзискателно мислене на две големи дами на българския театър Николина Георгиева и Юлия Огнянова, с които през тази жестока към куклениците и българската култура 2016 година се разделихме. Когато Мая Новоселска написа за Юлия Огнянова „Отиде си част от нашата душа!“, аз си мислех и за Николина, и за Юлия.
Защото наистина за това става дума…
Никола Вандов
главен редактор
Статии Съдържание
Теория, история, опит, полемика
Без перо голата шапка не стои добре. Неюбилеен разговор по повод юбилея на Столичния куклен театър.
— Никола Вандов и Михаил Байков разговарят с директора на Столичния куклен театър Кирякос Аргиропулос
Теория, история, опит, полемика
Слово при откриването на изложбата „Анатомия на куклата“
— Васил Рокоманов
Теория, история, опит, полемика
Месец и половина в съблюдаване, спомени и вдъхновение завинаги!
— Гергана Трайкова
Фестивали и форуми
ХVІІ международен фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса“ – Търговище
— Паспорт на фестивала
Фестивали и форуми
ІІІ международен куклен фестивал на открито „Дни на куклите“
— Паспорт на фестивала
Фестивали и форуми
ХХІІ международен кукленотеатрален фестивал „Двама са малко – трима са много” & TheatAir, Пловдив
— Паспорт на фестивала
Фестивали и форуми
ІХ международен фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, София
— Паспорт на фестивала
Фестивали и форуми
Софийски разговори
— Пламен Харманджиев разговаря с гости на „Панаира на куклите“