Списание „КуклАрт“
Куклено-театралните фестивали в България
Десислава Димитрова / Теория, история, опит, полемика

България е европейска страна с дълбоки традиции и сериозни постижения в областта на кукленото изкуство. Първото международно отличие за българския куклен театър е от 1960 г. (ІІ-ри международен фестивал на куклените и марионетни театри в Букурещ), а последното вероятно се присъжда в момента. Първата куклено-театрална трупа в България се организира през 1924 година. Първият български куклен театър е създаден през 1946 г., оттогава в страната се развива функционална мрежа от държавни, общински и частни куклени театри. Първият български международен фестивал е учреден през 1971 година. От 1962 г. съществува професионално висше образование за актьорско майсторство, режисура и сценография за куклен театър. Представители на българската школа работят във всички точки на света, създавайки конвенционални спектакли за деца, семейства и възрастни, а също авангардни проекти, които провокират развитието на кукления театър. Българската куклена общност е отворена и с подкрепата на българската държава инициира и продуцира широка палитра от куклени фестивали, чиято основна цел е да стимулира процесите в изкуството, да проследява тенденциите в развитието му, да насърчава междукултурния диалог и връзките между творците. Към 2021 година в България съществуват 15 действащи фестивала с отличими жанрови характеристики по отношение на селектираната продукция, възрастов обхват, цикличност, мащаб и история. Представяме ви годишния куклено-фестивален календар на България:
април, Национален куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“ – Ямбол, биенале с конкурсен характер
Фокус: куклена драматургия (нова пиеса, драматизация) и куклен театър
За фестивала: Националният куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“ е форум с международно участие. Провежда се през година, в последната седмица на април, в град Ямбол. Стреми се да стимулира създаването и сценичното реализиране на нови драматургични произведения за куклен театър. Фокусира се върху две направления: литературен конкурс и конкурс за спектакъл. Основната му програма представя различни по жанр, стилистика, език и възрастова насоченост спектакли. Извън конкурсната програма включва майсторски класове, семинари, изложби, работни срещи. Организатори на фестивала са Държавен куклен театър „Георги Митев“ – Ямбол, Министерството на културата, Община Ямбол, Община Тунджа, Съюзът на артистите в България, Печатници „Демакс“, Дружеството на писателите в Ямбол.
Кандидатстване: Право на участие във фестивала имат само професионални театри – държавни, общински и частни, както и улични трупи и изпълнители. Международните гости не участват в основната конкурсна програма. Кандидатите следва да изпратят писмена заявка придружена със съответния анотационен и изобразителен материал, както и запис (или линк към ел. платформа, където представлението може да бъде видяно) в срок не по-късно от януари на съответната година.
Награди: Спектаклите в конкурсна програма се оценяват от жури, което се утвърждава от Организационния комитет на фестивала. Журито определя носителите на наградите за режисура, сценография, оригинална музика, мъжка роля, женска роля, актьорски ансамбъл, режисьорски дебют и специалната актьорска награда на името на Георги Митев, която се връчва от фондацията. Голямата награда за най-добър спектакъл е пластика, изработена от Георги Чапкънов – „Играещият човек“. Детско жури и публиката гласуват отделна награда за най-добър спектакъл.
Финансови параметри: Всички финансови условия по участието във форума се договарят между директора на фестивала и участниците съобразно бюджета на изданието за съответната година.
Технически параметри: Фестивалът осигурява високо квалифициран технически персонал, професионална озвучителна и осветителна техника, сцени с различни параметри, гримьорни, помещения за съхраняване на декори и кукли.
Адрес: ул. „Жорж Папазов“ № 1, Ямбол 8600, България
Тел.: +359 879 021 600
E-mail: yambol_puppet@mail.bg
www.yambol_puppet.com
Директор на фестивала Елена Дойчева
май, Международен фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса“ – Търговище, ежегоден с награден характер
Фокус: драматичен и куклен театър – спектакли за деца
За фестивала: Международният фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса“ е създаден през 1999 година и оттогава се провежда без прекъсване в град Търговище. Сред основните цели на фестивала е да насърчи създаването на съвременна драматургия за деца. В конкурсната му програма попадат разнообразни по жанр, изразни средства, драматургия и форма драматични и куклени спектакли за деца (включително изградени върху музикална или танцова основа, клоунада, мим, сенки, с или без текст), а съпътстващите събития на открито и закрито създават празник за града. Фестивалът се организира ежегодно, обикновено през втората седмица на май и представя между 10 и 15 български и 5-6 чужди заглавия. Спектаклите ползват пространствата на кукления театър и откритите сцени на града. Негови организатори са Драматичен театър – Търговище, Сдружение МФСД „Вълшебната завеса“, в партньорство с Министерство на културата на България и Община Търговище.
Кандидатстване: В Международния фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса“ са поканени да участват всички професионални театрални формации (държавни или частни), независимо от националността, стига трупите (артисти, технически екип, ръководители и др.) да не надвишават 10 човека. Задължително е спектаклите да бъдат адаптирани за голяма сцена и салон с повече от 200 места. Необходимо е желаещите да подадат в писмен вид предложение с приложен изобразителен материал в срок не по-късно от месец ноември на предходната година. След одобрение от страна на селекционера, всяка трупа следва да попълни заявка-образец, в която се описват отношенията с фестивала. Всяка трупа трябва да осигури представянето си чрез: афиши, флаери, плакати, снимки (в дигитален формат), CD-запис или линк и др. рекламни материали; резюме на съдържанието на спектакъла на български и английски език (до 350 знака); кратка биография на трупата и създателите на представлението; списък на участващите актьори с изпълняваните от тях роли.
Награди: Фестивалната програма се оценява от жури, предложено от директора на фестивала и утвърдено от организационен комитет. Присъждат се осем награди за най-добри постижения в областта на режисурата, сценографията, музиката и актьорското майсторство – съответно награди: за най-добра женска роля; за най-добра мъжка роля; за режисура; за сценография; за музика; за съвременна детска драматургия; за костюмография; за най-добро представление. Журито на фестивала си запазва правото да трансформира наградите, ако прецени това за необходимо.
Финансови параметри: Ръководството на фестивала обезпечава частично дневните разходи и разходите по настаняването, като конкретните условия се договарят между организационния комитет и участниците, съобразно бюджета на фестивала. Хонорари за представление в основната програма на фестивала не се заплащат. В случай на допълнителен ангажимент към гостуващата трупа, той се договаря с организационния комитет.
Технически параметри: Фестивалът осигурява високо квалифициран технически персонал, професионална озвучителна и осветителна техника, сцени с различни параметри, гримьорни, помещения за съхраняване на декори и кукли.
Адрес на фестивала: ул. „Г. Бенковски“ № 2, Търговище 7700, България
Тел.: +359 601 6 33 77, +359 878 46 00 17
E-mail: dots@abv.bg
www.dramatheatretargovishte.com
Директор на фестивала Петър Петров
юни, Международен фестивал на изкуствата „Магията на вятъра“ – Сливен, биенале без награди
Фокус: широк спектър от сценични изкуства – професионален и студентски куклен театър
За фестивала: Международният фестивал на изкуствата „Магията на вятъра“ е създаден през 2009 г., за да представя жанровото разнообразие и новите тенденции в кукленото изкуство за деца и възрастни. Провежда се през година, през месец юни, в Сливен. Платформата на фестивала е отворена, както за професионални формации от областта на изкуствата, така и за студенти от различните академии по изкуствата, чиито произведения могат да бъдат представени в класически и нестандартни пространства. Съпътстващата фестивална програма включва семинари, работни срещи, професионални ателиета и ателиета за деца. Организатори на фестивала са Държавен куклен театър – Сливен, Община Сливен и Министерство на културата на България, в партньорство със Съюза на артистите в България, Асоциация на куклените театри „АКТ – УНИМА, България“, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.
Кандидатстване: Организационният комитет на фестивала назначава селекционна комисия, която определя заглавията в съответното издание. Желаещите да участват могат да кандидатстват с не повече от два спектакъла (във всички видове и жанрове на кукленото изкуство). Кандидатите следва да заявяват писмено предложението си и да приложат: подробна и кратка анотация, 5 (пет) снимки от спектакъла, CD/DVD запис на спектакъла (или линк към електронна платформа, където спектакълът може да бъде видян), плакат, флаери и попълнена заявка за техническите параметри на адреса на ДКТ – Сливен. Срок за подаване на заявления за включване в селекция до месец март на съответната година.
Участниците получават официално известие за решението на селекционната комисия.
Награди: Независимо че фестивалът няма конкурсен характер и награден фонд, всички участници получават диплом.
Финансови параметри: Организаторите на фестивала поемат разходите за дневни и нощувки на участниците – до 7 души. Всички членове на трупата над тази бройка присъстват на фестивала за своя сметка. Пътните разходи са за сметка на участниците. Хонорари за представления не се заплащат. В случай на допълнителен ангажимент към гостуващата трупа, той се договоря с организационния комитет съобразно финансовите възможности на фестивала. Финансовите условия за гостуващите чуждестранни трупи се договарят персонално за всеки отделен случай.
Технически параметри: Фестивалът осигурява високо квалифициран технически персонал, професионална озвучителна и осветителна техника, сцени с различни параметри, гримьорни, помещения за съхраняване на декори и кукли.
Адрес: бул. „Цар Освободител“ 24, Сливен 8800, България
Тел.: +359 44 62 27 18
Е-mail:puppets.sliven@gmail.com
www.puppets-sliven.eu
Директор на фестивала Ефимия Павлова
юли, Фестивал за куклено изкуство за всички възрасти „Шарено петле“ – Плевен, ежегоден, няма конкурсен характер
Фокус: куклен театър за деца и възрастни
За фестивала: Фестивалът за куклено изкуство за всички възрасти „Шарено петле“ е създаден през 2018 г. Провежда се в първата седмица на юли, в град Плевен. Целта му е да представи жанровото многообразие в кукления театър и да насърчи диалога между творците. Фестивалът е национален и отворен за международно участие. Програмата му се представя на сцените и в пространствата на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен. Организира се от Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен и Община Плевен, в партньорство с Министерство на културата в България.
Кандидатстване: Възможност за участие във фестивала имат професионални трупи и творци, работещи в сферата на кукленото изкуство. Поощряват се кандидатите с международни или национални награди. Фестивалът е организиран в две части: представления и творчески работилници. Желаещите могат да участват с предложения и по двата модула. Заинтересуваните следва да изпратят писмено заявление за участие с придружаващ изобразителен материал в срок до януари на съответната година.
Финансови параметри: Всички финансови условия по участието във форума се договарят между директора на фестивала и участниците съобразно бюджета на изданието за съответната година.
Технически параметри: Фестивалът осигурява високо квалифициран технически персонал, професионална озвучителна и осветителна техника, сцени с различни параметри, гримьорни, помещения за съхраняване на декори и кукли.
Адрес на фестивала: ул. „Васил Левски“ 155, 5800 Плевен, България
Тел.: +35964 848 053
e-mail: info@theatre-pleven.bg
http://www.theatre-pleven.bg/
Директор на фестивала Васил Василев
юни/юли/август, Международен куклено-театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ – Велико Търново, ежегоден, няма конкурсен характер
Фокус: куклен театър – спектакли за семейна публика
За фестивала: Международният театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ е сравнително млад форум, чието първо издание се състои през 2019 г. Няма установени дати, но се провежда през месеците юни/юли/август на откритите градски пространства във Велико Търново. Фестивалната програма представя разнообразна палитра от куклени представления за семейна публика. Организира се от Куклен театър „Весел“ – Велико Търново, Община Велико Търново, в партньорство с Министерство на културата на България.
Кандидатстване: Възможност за участие във фестивала имат всички професионални театри, независими трупи и творци на свободна практика. Желаещите следва да заявят интереса си и да изправят анотационен и изобразителен материал на съответния спектакъл/спектакли. Задължително е да се приложи видео или линк към ел. платформа, на която може да се види съответното заглавие, в срок не по-късно от януари на съответната година. Важно е представлението да е адаптирано към външни условия и да може да се представя на открито. Селекционер е директорът на фестивала.
Награди: Независимо че фестивалът няма награден фонд, зрителите му връчват „Награда на публиката“.
Финансови параметри: Всички финансови условия по участието във форума се договарят между директора на фестивала и участниците съобразно бюджета на изданието за съответната година.
Технически параметри: Фестивалът осигурява високо квалифициран технически персонал, професионална озвучителна и осветителна техника, сцени с различни параметри, гримьорни.
Адрес: ул. „Вела Пискова“ 17, Велико Търново 5000, България
Тел.: +359 88 779 0549, +359 87 879 0549, +359 89 797 7247
Е-mail: vessel_vt_theatre@mail.bg
Facebook: ТЕАТЪР ВЕСЕЛ / VESSEL THEATRE
Директор на фестивала Веселин Василев
август (първата седмица на месеца), Международен куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ – Бургас, ежегоден, няма състезателен характер
Фокус: куклен театър – спектакли за деца, които могат да се представят на открито
За фестивала: Международният куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ се провежда за първи път през август 2014 г. по повод 60-годишнината на Държавен куклен театър Бургас. Форумът е ежегоден и има за цел да запознае зрителите с различни системи кукли и съвременните тенденции в развитието на кукления театър. Всички включени във фестивалната програма спектакли се играят на лятна сцена в морската градина на града при свободен достъп на всички зрители. Часовете на спектаклите и съпътстващите събития са от 18.30 ч., 19.30 ч. и 20.30 ч., в продължение на 7 дни през първата цяла седмица на август. Програмата включва чуждестранни и български трупи, като всяка трупа играе по едно представление в два различни дни. Традиционно, фестивалът се открива със спектакъл на Куклен театър – Бургас. Организира се от Държавен Куклен театър – Бургас и Община Бургас, в партньорство с Министерството на културата на България.
Кандидатстване: Международният куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ е отворен за професионални трупи и кукловоди, работещи във всички видове и жанрове на кукления театър за деца. Желаещите следва да изпратят заявка по публикувана на сайта на Държавен куклен театър – Бургас форма за участие, придружена с изобразителен материал на спектакъла и линк към електронна платформа, на която може да бъде видяно представлението. Изискване към спектаклите е да са адаптирани за представяне на открито. При селекцията на съответното издание определящ фактор е цялостната визия на фестивала.
Награди: Независимо че фестивалът не присъжда награди, всички трупи получават малка пластика и грамота за участие.
Технически параметри: Фестивалът осигурява високо квалифициран технически персонал, професионална озвучителна и осветителна техника, сцена с размери ширина – 5 м, дължина – 4 м, височина – 3 м, черно облекло, странични кулиси и гръб, гримьорна, помещение за съхраняване на декори и кукли.
Финансови параметри: Фестивалът заплаща представленията, дневните разходи и настаняването на всички участници, както и част или цялата сума за транспортните разходи на чуждите трупи (самолетни билети или гориво).
Адрес на фестивала: ул. „Климент Охридски“ № 2, Бургас 8000, България
Тел: +359 56 84 29 98
Email: dkt_burgas@abv.bg
www.burgaspuppets.com
Директор на фестивала Христина Арсенова
август, Международен фестивал за куклен и площаден театър „Арлекино и Марионета“ в Созопол, ежегоден, няма награден характер
Фокус: куклен и площаден театър
За фестивала: Международният фестивал за куклен и площаден театър „Арлекино и Марионета“ се провежда от 2019 година в античния морски град Созопол. Замислен като дни на професионалното куклено изкуство и площадния театър – комедия дел арте, пантомима, клоунада, буфонада, театър на предмета и др. Няма фиксирани дати, но се провежда през август в знакови градски пространства – Амфитеатъра в центъра на Стария град, Амфитеатъра пред Градската художествена галерия и Сцена в градската морска градина. Фестивалната програма включва спектакли за всички публики (деца, семейства, възрастни), творчески ателиета за деца, ателиета с участие на студенти от академиите по изкуствата, фестивални шествия и различни форми на уличните изкуства. Организира се от Театрална къща „Мариета и Марионета“ в партньорство с Община Созопол и International Film Service.
Кандидатстване: Фестивалът е подходяща платформа за всички професионални трупи и артисти, чиито спектакли са адаптирани за представяне на открито. При необходимост, фестивалът ще осъществи стрийминг на спектаклите от програмата, в тяхната цялост или само на откъси от спектаклите, за което се изисква предварителното съгласие на участващите театри. Заинтересуваните могат да подадат писмена заявка за участие, придружена с презентационен материал (анотация, снимки, запис или линк) в срок не по късно от януари на съответното издание.
Финансови параметри: Всички финансови условия по участието във форума се договарят между директора на фестивала и участниците съобразно бюджета на изданието за съответната година.
Технически параметри: Фестивалът осигурява технически персонал; настаняване в деня на проявата; озвучителна техника за чуждестранните участници и за някои от българските участници, според финансовото договаряне; при неблагоприятни метеорологични условия може да обезпечи закрити сцени.
Адрес на фестивала: ул. „Ами Буе“ № 68, ет. 2, ап. 4, София 1612, България
Тел.: +359 888922648; +359 29872268; +359 887873786
E-mail: marionetabg@yahoo.fr
Директор на фестивала Мариета Василева
септември (02-06), Международен фестивал „Двама са малко – трима са много“ – Пловдив, биенале с награден характер
Фокус: куклен театър – камерни спектакли
За фестивала: Международният куклено-театрален фестивал е създаден през 1977 г. като „Международен преглед на куклената миниатюра – Пловдив“. През 1990 г. приема името „Двама са малко – трима са много“. От 2012 г. става биенале и обособява нов модул – TheatAir, насочен към представления и атракциони на открито. Провежда в първата седмица на септември в Пловдив. Основната фестивална програма се фокусира върху съвременните камерни образци на кукленото майсторство – за деца и за възрастни. Селекцията поощрява най-новите художествени търсения в областта. Спектаклите се представят на сцената на Държавен куклен театър – Пловдив. Съпътстващите прояви, включени в „ТheatAir“, се представят в открити градски пространства и отразяват съвременното светоусещане на творците, представящи изкуството си в разнообразна среда и в пряк контакт с публиката. Организатори на фестивала са сдружение с нестопанска цел „Международен фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Държавен куклен театър – Пловдив, в партньорство с Министерство на културата на България и Община Пловдив.
Кандидатстване: Фестивалът е отворен за професионални международни и български театри и трупи. Всеки кандидат може да участва с не повече от две заглавия. Желаещите следва да заявят писмено предложението си, като изпратят по електронен път и/или по поща: попълнена заявка за участие по образец; запис на CD/DVD или линк към уеб страница, откъдето може да се види пълен запис на целия спектакъл/спектакли; анотация; дигитални снимки; пълна техническа спецификация. Предложението трябва да се получи не по-късно от 19-и януари на годината на провеждане на фестивала. Селекционират се основно камерни спектакли (за „камерни спектакли“ се приемат спектакли, в които участват до 4-ма актьори). Селекционерът си запазва правото на изключение, като включи високи образци с по-широк изпълнителски състав. Спектаклите в програмата на фестивала „Двама са малко – трима са много“ са разделени в два модула – конкурсна и извънконкурсна програма. Всички спектакли, селекционирани за модул „TheatAir“, са в извънконкурсна програма.
Наградите: Директорът на фестивала назначава предложено от „Организационният комитет“ международно жури от изявени творци за оценка на спектаклите от конкурсната програма. Връчват се 3 (три) бронзови статуетки „Двама са малко – трима са много“ от скулптора Васил Маргаритов. Те са придружени от парични награди (на обща стойност 3000 лв.) в следните примерни категории, които журито има право да модифицира по лична преценка: награда за най-добър спектакъл, награда за иновации и търсения в куклената миниатюра и поощрителна награда. Външни за фестивала организации присъждат допълнителни награди: Преходна награда на холандския скулптор Ян Ван Дайк, придружена от парична награда, връчвани от фондация „Източноевропейски проекти“ Дордрехт (присъжда се само на български трупи) и награда на детското жури към фондация „Култура, изкуство, деца“ гр. Пловдив.
Всички трупи, участвали във фестивала, получават диплома за участие и картина от пловдивски автор.
Финансови параметри: Всички разходи по настаняване и изхранване на трупите на всички селекционирани спектакли, от България и от чужбина, се поемат и организират от фестивала. Пътните разходи на селекционираните спектакли от България приоритетно се осигуряват от гостуващите. Финансовите условия за гостуващите чуждестранни трупи се договарят персонално за всеки отделен случай, включително съпътстващите прояви, съобразно финансовите възможности на фестивала.
Технически параметри: Фестивалът осигурява високо квалифициран технически персонал, професионална озвучителна и осветителна техника, сцени с различни параметри, гримьорни, помещения за съхраняване на декори и кукли.
Адрес на фестивала: ул. „Хр. Г. Данов“ № 14, Пловдив 4000, България
тел./факс: +35932631147
ел. поща: pptheatre@abv.bg
www.pptheatre.com
https://www.facebook.com/kuklenteatar
https://www.facebook.com/kuklenteatarplovdiv.pptheatre
https://www.facebook.com/theatair
Директор на фестивала Евелина Кьосовска – Костолова
Артистичен директор на фестивала Петър Влайков
септември (16-22), Международен куклено-театрален фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“ – София, биенале без награден характер
Фокус: уличен и куклен театър
За фестивала: Международният куклено-театрален фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“ е уникален за Европа. Отличен е от Европейската фестивална асоциация с Европейски лейбъл за значимост и иновативност EFFE 2019-2020 (Европа за фестивалите, Фестивалите за Европа). Създаден е през 2002 г. и се провежда като биенале през третата седмица на септември в София. В досегашните издания на фестивала са изиграни повече от 350 различни заглавия на трупи от над 25 държави.
Фестивалът предлага богата международна програма за всички възрастови групи в двата жанра – уличен и куклен театър, както и редица съпътстващи събития – работни срещи, уъркшоп ателиета, семинари, майсторски класове и други. Стреми се към контакт с трупи и артисти, които представят значими спектакли, получили награди от престижни международни театрални форуми. Фестивалната програма се реализира на сцените на Столичен куклен театър, сцените на софийските драматични театри и на много от емблематичните за София открити и закрити централни градски пространства.
Организатори на фестивала са Столичен куклен театър и Столична община, в партньорство с Министерство на културата на България, Асоциация на куклените театри в България „АКТ – УНИМА, България“, Съюз на артистите в България и чуждестранни културни институти в София.
Кандидатстване: Във фестивала могат да участват професионални театри, трупи и кукловоди във всички жанрове на кукленото и театрално улично изкуство. Кандидатите следва да заявяват писмено предложението си за участие, придружено с визуален материал – DVD, или актуален линк в интернет, водещ към пълен видеозапис на предложеното за селекция представление, 6 снимки, пресдосие, рекламни материали и технически лист най-късно до 28-и февруари в годината на съответното издание. Подборът на чуждестранните постановки се извършва от Артистичния директор на фестивала. Подборът на българските постановки се извършва от селекционна комисия, назначена от Директора на Столичен куклен театър. Театрите получават покана за участие на одобрените постановки най-късно до 31-ви март на годината, в която се провежда фестивалът.
Награди: Независимо че форумът няма награден характер, всички театрални трупи, представили се на фестивала, получават диплом за участие и фестивален плакет.
Финансови параметри: Всички разходи, свързани с пребиваването и участието на театрите във фестивала – дневни, хотел, митнически такси, вътрешен транспорт се поемат от организаторите. Директорът на фестивала договаря конкретните условия (включително процента на обезпечаване на пътните разходи) с всяка от трупите съобразно бюджета на фестивала.
Адрес на фестивала: ул. „Генерал Гурко“ № 14, София 1000, България
Тел.: +359 2 986 15 73
Факс: +359 2 987 72 88
fest@sofiapuppet.com
www.sofiapuppet.com
http://www.sofiapuppet.com/en/festival.php
Директор на фестивала Иван Райков
Артистичен директор Кирякос Аргиропулос
септември (24-29), Международният куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ – Стара Загора, биенале с награден характер.
Фокус: куклен театър – спектакли за възрастни.
За фестивала: Международният куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ е уникален за Европа. Отличен е от Европейската фестивална асоциация с Европейски лейбъл за значимост и иновативност EFFE 2019-2020 (Европа за фестивалите, Фестивалите за Европа).
Създаден е през 2000 г., има състезателен характер и се провежда като биенале в периода 24-29 септември в град Стара Загора, България. В досегашните издания на фестивала са представени спектакли и събития от 5 континента.
Фестивалът представя панорама от куклени спектакли за възрастни, уъркшоп ателиета, теоретични семинари по арт мениджмънт, кинопанорама на анимационни филми, разпространение на гостуващите спектакли в региона, изложби на живопис, карикатура, пластика, концерти. Реализира се на сцените на Държавен куклен театър – Стара Загора, Държавен драматичен театър – Стара Загора, Държавна опера – Стара Загора, Регионална библиотека – Стара Загора и други открити и закрити централни градски пространства.
Организатори на фестивала са Държавен куклен театър – Стара Загора, Сдружение с нестопанска цел „Пиеро“, в партньорство с Министерство на културата на България и Община Стара Загора.
Кандидатстване: Участници във фестивала „Пиеро“ могат да бъдат професионални кукловоди от всички видове и жанрове, работещи в сферата на кукления театър за възрастни. Фестивалът се организира в две секции: а) куклен театър за възрастни и б) експериментални и нови форми в кукления театър за възрастни. Всички участници могат да кандидатстват с два спектакъла, единият от които следва да бъде в секция б). Желаещите могат да заявят участие със спектакли, реализирани не по-рано от 3 години преди съответното издание. Писмените предложения следва да бъдат придружени от попълнена заявка за участие, видеозапис, анотация на спектакъла, по 6 (шест) снимки, програма, плакат, рецензии, писма за препоръка, пресдосие и пълна техническа спецификация на постановката (постановките) на адреса на ДКТ – Стара Загора. Срок за подаване на заявления за включване в селекция до месец февруари на съответната година.
Наградите: Фестивалът „ПИЕРО“ има състезателен характер. Директорът на фестивала назначава международно жури от изявени творци: автори, режисьори, композитори, сценографи, актьори за оценка на спектаклите от конкурсната програма. Връчват се следните награди: Награда за най-добър спектакъл GRAND PRIX – бронзова статуетка „ПИЕРО“ от скулптора Емил Иванов, Награда за „Експериментални и нови форми“ – плакет „ПИЕРО“, Награда за режисура – плакет „ПИЕРО“, Награда за сценография – плакет „ПИЕРО“, Награда за музика – плакет „ПИЕРО“, Награда за мъжка роля – плакет „ПИЕРО“, Награда за женска роля – плакет „ПИЕРО“, Награда на младата критика – плакет „ПИЕРО“. На всички театри, участвали на фестивала „ПИЕРО“, се връчват дипломи за участие.
Финансови параметри: Всички разходи по настаняване и изхранване се поемат от организаторите на фестивала. Директорът на фестивала сключва договор с трупите, допуснати до конкурсната програма и заплаща от бюджета на фестивала представленията срещу издаден от театралната организация съответен финансов оправдателен документ. Броят на представленията и размера на заплащането се конкретизират в съответните договори с трупите съобразно финансовите възможности на фестивала. Пътните разходи се осигуряват от гостуващите театри.
Технически параметри: Фестивалът осигурява високо квалифициран технически персонал, професионална озвучителна и осветителна техника, сцени с различни параметри, гримьорни, помещения за съхраняване на декори и кукли.
Лаборатория: Държавен куклен театър – Стара Загора поддържа и Международна творческа лаборатория-ателие. Лабораторията е предназначена за млади режисьори, актьори, сценографи, драматурзи и всички, които желаят да усъвършенстват и да разширят творческия си инструментариум в областта на кукленото изкуство за възрастни. Международните творчески лаборатории в Куклен театър – Стара Загора стартират през 2003 г. и се провеждат като биенале. Запитвания и заявления за участие се подават по електронен път.
Адрес на фестивала: ул. „Генерал Гурко“ № 46, Стара Загора 6000, България
Телефон/Факс: +359 42 620 420
Електронна поща: iptf_pierrot@abv.bg
Интернет страница: http://www.pierrot-bg.com
Директор на фестивала Дарин Петков
Артистичен директор Татяна Калчева
септември, Международен куклено-театрален фестивал „Рачо и Дешка“ – Габрово, ежегоден, няма конкурсен характер
Фокус: куклени представления за семейна публика
За фестивала: Международният куклено-театрален фестивал „Рачо и Дешка“ се провежда през всички уикенди на месец септември в откритите градски пространства на Габрово. Първото му издание е през 2019 г. Фестивалната програма представя широка палитра от куклени представления за семейна публика и разнообразни съпътстващи събития – ателиета за деца, уъркшоп ателиета, работни срещи, четения и други. Организира се от Куклен театър „Весел“, РА „Елмазови“ и Община Габрово, в партньорство с Министерство на културата на България.
Кандидатстване: Във фестивала участие могат да вземат всички независими трупи и творци на свободна практика. Желаещите следва да заявят интереса си и да изпратят презентационен материал на съответния спектакъл. Задължително е да се приложи видео или линк към ел. платформа, в срок не по-късно от февруари на съответната година. Важно е представлението да е адаптирано към външни условия и да може да се представя на открито. Селекционер е директорът на фестивала.
Финансови параметри: Всички финансови условия по участието във форума се договарят между директора на фестивала и участниците съобразно бюджета на изданието за съответната година.
Технически параметри: Фестивалът осигурява високо квалифициран технически персонал, професионална озвучителна и осветителна техника, сцени с различни параметри, гримьорни.
Адрес: ул. „Вела Пискова“ 17, Велико Търново 5000, България
Тел.: 359 88 779 0549, 00359 87 879 0549, 359 89 797 7247
Е-mail: vessel_vt_theatre@mail.bg
Facebook: ТЕАТЪР ВЕСЕЛ / VESSEL THEATRE
Директор на фестивала Веселин Василев
октомври (първата седмица на месеца), Международен фестивал „Забранено за възрастни“ – Смолян, ежегоден без награди
Фокус: куклен и танцов театър – спектакли за деца
Международният фестивал „Забранено за възрастни“ е създаден през 2012 г. от Фондация „За Родопите“. Фокусиран е върху представянето на театрални и танцови спектакли за деца и младежи в над 20 населени места в област Смолян. Фестивалната програма включва куклени и улични спектакли, както и съвременни танцови представления за деца и младежи в четири основни възрастови категории: до 7 г., до 10 г., до 14 г. и за младежи до 19 години. Фестивалът е ежегоден и е най-голямото събитие на територията на Средните Родопи в България. Организира се от Фондация „За Родопите“ в сътрудничество с Община Смолян и под патронажа на Министерство на културата на България.
Кандидатстване: Фестивалът разчита на международни и български театри, трупи и артисти, работещи в сферата на кукления театър и танцовия театър за деца и младежи. Желаещите следва да заявят писмено интереса си, като изпратят по електронен път предложение за участие в свободен текст, анотация на спектакъла, възрастова граница на публиката, дигитални снимки и линк към уеб страница, откъдето може да се види запис от спектакъла. Срок за подаване на заявления за включване в селекция до месец април всяка година. Трупите получават официално известие за решението на селекционера и покана за участие на одобрените постановки.
Финансови параметри: Разходите по настаняване, дневни, пътни, техническо подсигуряване се поемат от организаторите на фестивала. Директорът на фестивала договаря конкретните условия с всяка от трупите (включително разходите за международно пътуване) съобразно бюджета на фестивала.
Адрес на фестивала: п.к. 123, Смолян 4700, България
Тел.: 359/888 639923
E-mail: prf@prac.biz
https://www.facebook.com/Център-за-изкуства-За-Родопите-Pro-Rodopi-Art-Centre-763363930428177
Продуцент и артистичен директор на фестивала Петър Тодоров
Артистичен ко-директор Десислава Минчева
октомври, Международен фестивал за куклено изкуство „Златният делфин“ – Варна, триенале с конкурсен характер
Фокус: куклен театър – спектакли за деца и възрастни
За фестивала: Международният фестивал за куклено изкуство „Златният делфин“ е първият български куклен фестивал. Иницииран от Варненския куклен театър през 1969 г., за да поощри развитието на кукленото изкуство в страната, той се провежда за пръв път през 1972 г. Днес фестивалът е сцена за изява на ярки постижения в областта на режисурата, сценографията, музиката и актьорското майсторство за куклен театър. Провежда се в три раздела: постановка на нова българска куклена пиеса, куклено-театрална постановка за деца и куклено-театрална постановка за възрастни. В съпътстващите програми на „Златният делфин“ са включени семинари, сценографски изложби, теоретични конференции, дискусии, уъркшоп ателиета и други.
Фестивалът се провежда на всеки 3 години, обикновено в началото на октомври. В него са взели участие над 180 театрални трупи от държави в Европа, Азия, Африка и Америка.
Съорганизатори на фестивала са Сдружение с нестопанска цел „Златният делфин“ – Варна, Държавен куклен театър – Варна, Министерство на културата на България, Община Варна, Съюза на артистите в България и Българския център на УНИМА.
Кандидатстване: Възможност за участие в Международния фестивал за куклено изкуство „Златният делфин“ имат професионални международни и български театри, трупи и творци. Те могат да участват с не повече от две постановки, създадени в срок от 3 години от последното издание на фестивала. Кандидатите следва да заявяват писмено предложението си и да приложат видеозапис на постановката/те, пресдосие, фотографии, програми, плакати и попълнена апликационна форма (технически лист) на постановката/те, най-късно до 30-и април на годината, в която се провежда фестивалът. Трупите получават официално известие за решението на селекционната комисия и покана за участие на одобрените постановки най-късно до 1-ви юли на годината, в която се провежда фестивалът.
Наградите: Експертно жури оценява спектаклите от конкурсната програма в следните категории: цялостен спектакъл (голямата награда „Златният делфин“), драматургия (една награда за нова българска куклена пиеса и една награда за драматизация на литературно произведение), награди за режисура, сценография и актьорско майсторство (за женска и мъжка роля) в два раздела – за деца и възрастни и награди за музика на куклено-театрална постановка (една награда за оригинална музика и една награда за музикално оформление). Журито на фестивала запазва правото си да не раздава обявените награди и в случай на необходимост да ги видоизменя. Всички участници във фестивала „Златният делфин“ получават диплом.
Финансови параметри: Всички разходи, свързани с пребиваването и участието на театрите и трупите по време на фестивала – дневните и квартирните на участниците, се поемат от организаторите. Пътните разходи се осигуряват от гостуващия театър.
Технически параметри: Фестивалът осигурява високо квалифициран технически персонал, професионална озвучителна и осветителна техника, сцени с различни параметри, гримьорни, помещения за съхраняване на декори и кукли.
Адрес на фестивала: ул. „Драгоман“ № 4, Варна 9000, България
Телефон: +359 52 607 841
Факс: +359 52 607 842
E-mail: office@vnpuppet.com; thegoldendolphin@vnpuppet.com
www.vnpuppet.com
Артистичен директор Вера Стойкова
Изпълнителен директор Ана Александрова
